anksiyete belirtileri
anksiyete ve gerginlik

Ara sıra endişe yaşamak normal bir hayat parçasıdır. Bununla birlikte, anksiyete bozuklukları olan kişilerde sık sık yoğun, aşırı ve sürekli endişe ve günlük durumlar hakkında korku vardır. Çoğu zaman, bu bozukluk, dakikalar içinde zirveye ulaşan ani yoğun gerginlik ve korku veya aşırıya kaçan duygularının tekrarlanan bölümlerini (panik ataklar) içerir.

Bu endişe ve panik duyguları günlük aktivitelere müdahale eder, kontrolü zordur, gerçek tehlikeyle orantılı değildir ve uzun sürebilir. Bu duyguları önlemek için yer veya durumlardan kaçınabilirsiniz. Semptomlar çocuklukta veya gençlik yıllarında başlayabilir ve yetişkinliğe kadar devam edebilir.

Anksiyete bozukluklarına örnek olarak genel anksiyete bozukluğu, sosyal fobi , spesifik fobiler ve ayrılık anksiyete bozukluğu verilebilir. Birden fazla kaygı bozukluğunuz olabilir. Bazen endişe, tedaviye ihtiyaç duyan tıbbi bir durumdan kaynaklanır.

Yaşanılan gerginlik ne olursa olsun bir psikolog ve psikiyatrist ile iletişime geçmek kesinlikle yardımcı olacaktır.

Belirtiler

 • Sinir, huzursuz veya gergin hissetmek
 • Yaklaşan tehlike, panik veya aşırı paronoyaklık duygusu
 • Kalp atış hızınızda artış
 • Hızlı nefes alma (hiperventilasyon)
 • Terlemek
 • Titremek
 • Üşümek
 • Zayıf veya yorgun hissetmek
 • Mevcut endişeden dolayı başka bir şey üzerinde konsantre olma veya düşünmede sorun
 • Uyku sorunu
 • Gastrointestinal problemler yaşamak
 • Endişeyi kontrol etmekte zorluk çekmek
 • Kaygıyı tetikleyen şeylerden kaçınma dürtüsüne sahip olmak

Farklı anksiyete bozuklukları vardır. Kaygı birçok farklı şekilde yaşanabilir. Deneyimleriniz belirli kriterlere uyuyorsa, doktorunuz size belirli bir bozukluk tanısı koyabilir.

anksiyete belirtileri
anksiyete belirtileri nelerdir

Sık tanı konulan bazı anksiyete bozuklukları

Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) – bu, günlük yaşamınızdaki birçok farklı şey hakkında düzenli veya kontrol edilemeyen endişelere sahip olmak anlamına gelir. Çok sayıda anksiyete belirtisi olduğundan, bu oldukça geniş bir tanı olabilir, yani YAB ile yaşadığınız sorunların başkalarının deneyimlerinden oldukça farklı olabileceği anlamına gelir.

Sosyal anksiyete bozukluğu bu tanı, sosyal durumlar (partiler, işyerleri veya başka biriyle konuşmanız gereken herhangi bir durum gibi) tetiklenen aşırı korku veya endişe yaşamanız anlamına gelir. Sosyal fobi olarak da bilinir.

Panik bozukluğu – bu, açık bir neden veya tetikleyici olmadan düzenli veya sık panik atak geçirmeniz anlamına gelir. Panik bozukluğu yaşamak, bu korkunun kendisinin panik ataklarınızı tetikleyebileceği noktaya kadar sürekli olarak başka bir panik atak geçirmekten korktuğunuz anlamına gelebilir.

Fobiler – fobi, belirli bir durumun (sosyal durumlar gibi) veya belirli bir nesnenin (örümcekler gibi) tetiklediği aşırı bir korku veya endişedir. (Daha fazla bilgi için fobiler hakkındaki sayfalarımıza bakın .)

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) – bu, travmatik bulduğunuz bir şeyden sonra anksiyete sorunları geliştirirseniz verebileceğiniz bir tanıdır. TSSB, gerçek olay sırasında yaşadığınız tüm korku ve endişeyi yeniden yaşıyormuş gibi hissedebileceğiniz geri dönüşlere veya kabuslara neden olabilir.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) – sorunlar tekrarlayan düşünceler, davranışlar veya dürtüler içeriyorsa bu tanı verilebilir.

Sağlık kaygısı – Bu, semptomları araştırmak veya bunlara sahip olup olmadığınızı kontrol etmek de dahil olmak üzere, hastalıkla ilgili saplantılar ve zorlamalar yaşadığınız anlamına gelir. OKB ile ilgilidir .

Vücut dismorfik bozukluğu (BDD) – bu, fiziksel görünümünüzle ilgili saplantılar ve zorlamalar yaşadığınız anlamına gelir. (Daha fazla bilgi için BDD’deki sayfalarımıza bakın .)
Perinatal anksiyete veya perinatal OKB – bazı kadınlar hamilelik sırasında veya doğumdan sonraki ilk yıl içinde anksiyete problemleri geliştirir.

Belirli bir anksiyete bozukluğunun teşhisi olmayabilir ya da istemeyebilirsiniz – ancak yine de kendi kaygı deneyimlerinizi düşünmenize ve destek seçeneklerini düşünmenize yardımcı olmak için bu farklı teşhisler hakkında daha fazla bilgi edinmek yararlı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here