Beck Anksiyete Ölçeği

Beck Anksiyete Ölçeği Nedir?

Kendinizde anksiyete olduğunu u düşünüyorsunuz? O zaman Beck anksiyete testini uygulayabilirsiniz. Anksiyete, kaygı bozukluğu demektir. Beck anksiyete ölçeği, Aaron T. Beck tarafından geliştirilen uluslararası geçerliliği olan bir ölçektir. Tarama yapmak amacıyla oluşturulan ölçek 21 sorudan oluşmaktadır. Anksiyete yani kaygı bozukluğunun düzeyini ölçmek için kullanılan testin bir uzman gözetiminde yapılması esastır.

İnternette bulmanın mümkün olduğu Beck anksiyete testi, bilişsel davranışçı terapinin kurucusu Amerikalı psikiyastrist Aaron Temkin Beck tarafından hazırlandığı için bu isimle adlandırılmıştır. Yale Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olan Beck nörolojiyle ilgilenmeye başlamıştır. Yıllar içerisinde Beck Enstitüsünü kurmuş ve uluslararası geçerliliği olan testler hazırlamıştır. Umutsuzluk ölçeği, depresyon ölçeği ve Beck anksiyete ölçeği bunlardan birkaçıdır.

Beck Anksiyete Ölçeği Amacı

Psikologlar, ruhsal problemleri olanların sorunlarını aşmasına yardımcı olur. Depresyon ve anksiyete ölçeği tarzındaki ölçekleri genellikle tanı koymak için kullanmazlar. Daha çok tarama yapmak amacıyla kullanırlar. Beck anksiyete ölçeğinde sorulan sorulara verilen cevaplarla anksiyete belirtileri hakkında bilgi edinilmesi söz konusudur. Testi yaparken kişiye birçok soru sorulur. Sorulan sorulara son bir hafta göz önünde bulundurularak cevap vermeleri istenir. Testin seçeneklerinde; Hiç, Hafif, Orta, Ciddi olmak üzere 4 alternatif vardır.

Beck Anksiyete Ölçeği

Kişinin vereceği yanıtlara bakılarak anksiyete belirtileri tespit edilir. Anksiyetenin devamlı kötü şeyler olacağını düşünme, yorgunluk, uyku bozukluğu, açıklanması güç ve devamlı olan korku duyma hissi, geleceğe kaygı ile bakma, güvensizlik, kalp atışlarında hızlanma, hazımsızlık gibi belirtileri vardır. Beck anksiyete ölçeği geçerlilik bakımında uluslararası bir çapa sahip olduğundan psikologlar tarafından güvenle kullanılmaktadır.

Anksiyete Ölçeği Nasıl Yapılır?

Beck ansksiyete ölçeğinde sorulan sorulara verilen her cevabın bir puanı bulunmaktadır. Kişinin verdiği cevapların puanlaması şöyledir;

  • Hiç 0 puan
  • Hafif 1 puan
  • Orta 2 puan
  • Ciddi 3 puan

Test bittikten sonra verilen cevapların karşılığı olan puanlar toplanır. Toplanan puanlara göre;

  • 8 ile 15 puan arası hafif seviyede anksiyete belirtileri
  • 16 ile 25 puan arasının orta anksiyete belirtileri
  • 26 ile 63 arasının ise şiddetli seviyede anksiyete belirtileri olduğu sonucuna ulaşılır. Anksiyete ölçeği kategorilerine göre şiddetli seviyede çıkanların doktora başvurmaları tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here