İstanbul psikolog

İstanbul’da psikolog olarak İstanbul’da tam anlamıyla kaç tane psikolog olduğu tahmin edilemez lakin ulaştığımız tahmini veriler İstanbul’da psikolog olarak çalışan 1794 adet psikolog bulunmaktadır. Tabi ki her bir psikoloğun uzmanlık alanı ya da çalışma alanı farklıdır. İstanbul çalışma alanı olarak en geniş yerleşim yeri olduğundan ve nüfus verileri de oldukça yüksek olduğunu baz alırsak bu sayı biraz normal gelebilir. Bireylerin farklı alanlarda farklı sorunları olmasından dolayı psikoloji bilimi kendi içinde çok fazla alana ayrılmıştır sizlere bunu İstanbul psikolog yazımızın devamında bu bilgilerden söz edeceğiz. Genel olarak görünen psikolojik rahatsızlıklardan söz etmek yerine sizlere bu rahatsızlıklara çözüm üretme yolunda farklılaşan psikoloji alanından bahsedelim. Lakin önce psikolojinin ne olduğuyla alakalı sizleri kısaca bilgilendirelim. Eğer psikoloji alanıyla ilgileniyor ve daha fazla bilgi elde etmek istiyorsanız sitemizin ana sayfa bölümüne göz atabilirsiniz. Şimdi sizlere psikolojinin ne olduğuyla ilgili yeterli bilgiyi verelim…

Psikoloji Nedir?

 • İstanbul Psikolog, İstabulda'ki Terapistler, İstanbul Psikoloji çalışmaları, Psikoloji Nedir, Psikologların çalışma alanları, İyi bir psikolog
  İstanbul Psikolog, İstabulda’ki Terapistler, İstanbul Psikoloji çalışmaları, Psikoloji Nedir, Psikologların çalışma alanları, İyi bir psikolog

  Psikoloji: akıl bilimi

 • Psikologlar aklı nasıl çalışmaktadır?
 • İnsan davranışı: psikolojinin ham verileri
 • Psikoloji ve diğer disiplinler
 • Psikolojinin dalları

Psikoloji: akıl bilimi

Psikoloji akıl bilimidir. İnsan zihni dünyadaki en karmaşık makinedir. Tüm düşünce ve davranışlarınız psikoloji kaynaklıdır.

İstanbul psikologlarının ve diğer psikologların aklı nasıl çalışmaktadır?

Zihin kadar karmaşık, gizemli ve çözülmesi zor bir şeyi nasıl inceleyebiliriz? Şöyle bir örnek düşünün gönüllü bir bireyin bir araştırma merkezinde kafasını açıp beynini inceleme fırsatımız olsa bile, beynin sadece en üst tabakasını göreceğiz. Bir bireyin düşüncelerini göremeyiz. Onların duygu-düşüncelerini, geçmişinde yaşadıklarını veya bilincini ve kurduğu hayallerini de gözlemleyip dolayısıyla inceleyememekteyiz. Peki psikologlar akli çalışma hakkında nasıl bir yol izliyor?

Aslında, İstanbul psikologlar da , diğer alanlardaki bilim insanlara benzer bir yaklaşım benimsemektedir. Atom yapısını incelemekle ilgilenen fizik profesörleri, protonları, elektronları ve nötronları doğrudan gözlemleyemezler. Bunun yerine, bu ögelerin nasıl davranması gerektiğini ve beklentilerini doğrulamak veya çürütmek için deneyler tasarlamaları gerektiğini öngörüyorlar.

İnsan davranışı: psikolojinin ham verileri

Benzer şekilde, psikologlar insan davranışını zihnin çalışmalarına bir ipucu olarak kullanırlar. Aklı doğrudan gözlemleyemez olmamıza rağmen, bütün davranışlarımız, düşüncelerimiz, hissetmek ve söylemlerimiz aklın işleyiş yoluyla belirlenir. Bu yüzden psikologlar(İstanbul psikologlar da dahil olmak üzere), insanların davranışlarını, aklın işleyişiyle ilgili teoremleri test etmek için ana veri olarak kabul sayar.

Alman psikolog Wilhelm Wundt (1832-1920) 1879’da Leipzig’deki ilk deneysel psikoloji laboratuarını açmasıyla, beyin, düşünce ve davranış arasındaki ilişki hakkında fazlaca şey öğretti bizlere. Bugün İstanbul psikologları da bu bilgilerden her daim faydalanmaktadır.

Psikoloji ve diğer disiplinler

Psikoloji, biyoloji, tıp, dil bilimi, felsefe, antropoloji, sosyoloji ve yapay zeka gibi birçok disiplinin birleştiği yani kesişme noktalarındadır.

Örnek olarak, nöropsikoloji biyoloji ile ilişkilidir, çünkü amaç beynin farklı alanlarını haritalamak ve her birinin hafıza veya dil gibi farklı beyin fonksiyonlarını nasıl desteklediğini açıklamaktır. Psikolojinin diğer dalları tıpla daha yakından ilgilidir. Sağlık psikologları insanların hastalıkları ve acıları yönetmelerine yardımcı olur. Benzer şekilde, klinik psikologlar zihinsel bozuklukların neden olduğu acıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Psikolojinin dalları

İstanbul Psikolog, İstabulda'ki Terapistler, İstanbul Psikoloji çalışmaları, Psikoloji Nedir, Psikologların çalışma alanları, İyi bir psikolog
İstanbul Psikolog, İstabulda’ki Terapistler, İstanbul Psikoloji çalışmaları, Psikoloji Nedir, Psikologların çalışma alanları, İyi bir psikolog

İnsanların neden böyle düşündüklerini ve nasıl davrandıklarını açıklamak için yapılan herhangi bir girişim kaçınılmaz olarak bir ya da başka bir psikoloji dalı ile bağlantılı olacaktır. Psikolojinin farklı disiplinleri son derece geniş kapsamlıdır. İçerirler:

 • Klinik Psikoloji
 • Bilişsel psikoloji: hafıza
 • Bilişsel psikoloji: zeka
 • Gelişim psikolojisi
 • Evrim psikolojisi
 • Adli psikoloji
 • Sağlıklı psikoloji
 • Nöropsikoloji
 • Mesleki psikoloji
 • Sosyal Psikoloji

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi İstanbul psikologlarının da bu saydığımız alanlarda terapi anlamında farklı alanlara yöneldiği fikrine ulaşabiliriz.

Sayfamızın üstte menüler kısmında sizler için yararlı olabilecek bilgileri derledik. İlginizi çekecek konuları bulmak için lütfen tıklayınız.

Bütün farklılaşmış psikoloji alanlarının birleştiği ortak nokta, bireylerin zihinsel çalışmalarına dayalı davranışlarını açıklığa kavuşturma isteğidir. Ve her alanda, psikologlar bilimsel metodolojiyi uygulamaktadırlar. Teorileri formüle dönüştürür, gözlem ve deney yoluyla hipotezlere test işlemi uygular ve bulguları önemli bulguları tanımlamalarına yardımcı olacak istatistiksel tekniklerle analiz ederler.

İstanbul Psikolog Klinikleri

Türkiye’nin en kalabalık ve keşmekeş olarak tanımlanabilecek şehri şüphesiz ki İstanbul’dur. Kalabalığın yanı sıra şehirde sürekli olarak bir yaşam mücadelesi vermek, iş, okul ya da çeşitli konularla ilgilenmek de çoğu zaman psikolojik sorunlarla karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bu sebeple de her yaştan kişi, başına gelen olumsuz olayları unutmak ya da bir terapist yardımıyla yargılanmadan dinlenmenin hayalini kurmaktadır. İstanbul psikolog klinikleri arasında en iyisinin hangisi olduğu da sorunların çözümlenmesi için sık sık araştırılmaktadır.

İstanbul Psikolog Çeşitliliği

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul olduğu için psikolog kliniklerinin en fazla seçeneğinin olduğu ilin de İstanbul olduğu söylenebilir. Özellikle de büyük bir şehirde yaşamak, beraberinde pek çok ruhsal daralmalara neden olmaktadır. Bu sebeple de psikologlar, en çok hastanın gelebileceği şehirlere klinik açarak, daha çok insana ulaşmak ve destek olmak istemektedirler. Şehirde en doğru kliniği bulmak için ise bu süreçte detaylı bir araştırma yapıldığını söylemek mümkündür. Peki İstanbul en iyi terapi merkezi illerden birisi midir? Terapi merkezini en iyi yapan unsurlar nelerdir? İşte ayrıntılar!

İstanbul psikolog

Doğru Psikolog Tercihi Nasıl Yapılır?

Doğru psikolog tercihinin en pahalı psikoloğu tercih etmekle bir bağlantısının bulunmadığının altını çizmek gerekecektir. Çünkü doğru psikolog, sizi gerçekten anlayacağına inandığınız kişi olacaktır. Bu arayış sürecinde özellikle de klinik seçerken şunlara dikkat etmek gerekmektedir:

 • Klinik rahat bir şekilde ve her zaman ulaşabileceğiniz bir konumda yer almalıdır
 • Seans ücretleri ile ilgili detaylı bilgi almanız, psikolojik desteği yarıda kesmenizin önüne geçecektir
 • Doktorun uzmanlık alanları ve eğitimi hakkında bilgi toplamanız, terapiste olan güveninizi artıracaktır

İhtiyaçlar Hiyerarşisinde Psikolojik Desteğin Varlığı

İnsanın temel ihtiyaçları arasında beslenme ve barınmanın yanı sıra, anlaşılmak da yer almaktadır. Bu aslında Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi olarak adlandırdığı piramitte de vardır. Çünkü fizyolojik ve güvenlik ihtiyacının ardından sevgi, saygınlık ve kendini gerçekleştirme de gelmektedir. Fakat bu tür ruhsal ihtiyaçlarımızı arkadaşlarımızla, ailemizle bir yere kadar karşılayabiliriz. Bunun sınırlı olmasının nedeni ise aslında temelde yargılanma endişesidir.

İstanbul psikolog

Günümüzde pek çok insan yargılanmadan anlaşılmanın ne demek olduğunu anlayabilmek için terapist yardımına başvurmaktadır. Bu süreçte de İstanbul terapi merkezi aracılığıyla detaylı bilgi alabilmek, psikolojik desteğin gerçekleştirilmesi için de ilk adımı atmak anlamına gelecektir. İstanbul psikolog klinikleri açısından son derece zengin bir kent olduğu için aradığınız terapisti bulmak da kolay olacaktır.

İstanbul psikologlar derlememiz umarım sizlere fayda sağlamıştır…

4 YORUMLAR

 1. gerek ilgilenme gerekse seanslara gerçekten özenle çalışmalar sağlayıp gelmesi psikologumla aramda iyi yönde bir güven ilişkisi oluşturdu kendisine minnettarım teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki tanışmışım sizinle istanbul psikolog seans ücretlerine rağmen uygun olması da bil hassa geçerli sebep seans almak için

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here