Psikiyatri Nedir, Psikiyatri Psikolog Farkı, Psikolojik sorunların tedavisi nasıl olur, Anksiyete nedir, Doktor tavsiyeleri, psikolojik rahatsızlıklar
Psikiyatri Nedir, Psikiyatri Psikolog Farkı, Psikolojik sorunların tedavisi nasıl olur, Anksiyete nedir, Doktor tavsiyeleri, psikolojik rahatsızlıklar

Psikiyatri Nedir Ne Yapar? Psikolog ile Farkı Nedir?

Psikologlar ve psikiyatristler genellikle danışanın iyiliği için birlikte çalıştıklarından, iş tanımları çakışır. Bununla birlikte, bir psikolog ve psikiyatrist arasında çok önemli farklılıklar vardır, en kritik olanı iki meslek içindeki tedavinin doğasıdır.

İki Meslek Arasındaki Farkları Öğrenin

Psikiyatri, zihinsel, duygusal ve davranışsal bozuklukların tanı, tedavi ve önlenmesine odaklanan tıp dalıdır. Bir psikiyatrist, madde kullanım bozuklukları da dahil olmak üzere ruh sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir tıp doktorudur (MD veya DO). Psikiyatristler, psikolojik sorunların hem zihinsel hem de fiziksel yönlerini değerlendirmeye hak kazanırlar.

İnsanlar birçok nedenden dolayı psikiyatrik yardım ister. Panik atak, korkutucu halüsinasyonlar, intihar düşünceleri veya “sesler” duymak gibi sorunlar ani olabilir. Ya da üzüntü, umutsuzluk veya endişe duyma hissi gibi daha uzun süreli olabilirler ya da hiç kalkmayan veya işleyen problemler, günlük yaşamın çarpık veya kontrol dışı hissetmesine neden olabilirler.

Hastaların Teşhisi Bakımından Fark Nasıldır?

Doktor oldukları için, psikiyatristler, hastalarla yapılan tartışmalarla birlikte hastanın fiziksel ve zihinsel durumunun bir resmini sunmaya yardımcı olan bir dizi tıbbi laboratuvar ve psikolojik test sipariş edebilir veya yapabilirler. Eğitim ve klinik eğitimleri onları duygusal ve diğer tıbbi hastalıklar arasındaki karmaşık ilişkiyi ve genetik ve aile öyküsü ile olan ilişkilerini anlamak, tıbbi ve psikolojik verileri değerlendirmek, tanı koymak ve tedavi planları geliştirmek için hastalarla çalışmak için donatır.

İstanbul Psikolog, İstabulda'ki Terapistler, İstanbul Psikoloji çalışmaları, Psikoloji Nedir, Psikologların çalışma alanları, İyi bir psikolog
İstanbul Psikolog, İstabulda’ki Terapistler, İstanbul Psikoloji çalışmaları, Psikoloji Nedir, Psikologların çalışma alanları, İyi bir psikolog

Psikiyatristler Hangi Tedavileri Kullanır?

Psikiyatristler, her hastanın ihtiyacına bağlı olarak, çeşitli psikoterapi formları, ilaçlar, psikososyal müdahaleler ve diğer tedaviler (elektrokonvülsif tedavi veya EKT gibi) dahil olmak üzere çeşitli tedaviler kullanırlar. Psikiyatri nedir ne yapar cevabının başındayız.

Bazen konuşma terapisi olarak adlandırılan psikoterapi, bir terapist ve hasta arasındaki konuşma ilişkisini içeren bir tedavidir. Çok çeşitli zihinsel bozuklukları ve duygusal zorlukları tedavi etmek için kullanılabilir. Psikoterapinin amacı, hastanın daha iyi çalışabilmesi için devre dışı bırakma veya rahatsız edici semptomları ortadan kaldırmak veya kontrol etmektir. Sorunun boyutuna bağlı olarak, tedavi bir ya da iki hafta içinde sadece birkaç seans sürebilir ya da yıllar içinde birçok seans sürebilir. Psikoterapi bireysel olarak, çift olarak, bir ailenizle veya bir grup halinde yapılabilir. Psikiyatri nedir ne yapar.

Birçok psikoterapi formu vardır. Hastaların davranışları veya düşünce kalıplarını değiştirmelerine yardımcı olan psikoterapiler, hastaların geçmiş ilişkilerin ve deneyimlerin mevcut davranışlar üzerindeki etkisini keşfetmesine yardımcı olan psikoterapiler ve diğer problemleri belirli yollarla çözmeye yardımcı olacak şekilde uyarlanmış psikoterapiler vardır. Bilişsel davranış terapisi, problem çözmeye odaklanan hedefe yönelik bir terapidir. Psikanaliz, birkaç yıl boyunca sık seans gerektiren yoğun bir bireysel psikoterapi biçimidir.

Çoğu ilaç, yüksek tansiyon veya diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarla aynı şekilde psikiyatristler tarafından kullanılır. Kapsamlı değerlendirmeleri tamamladıktan sonra, psikiyatristler zihinsel bozuklukların tedavisine yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilirler. Psikiyatrik ilaçlar, beyin kimyasında bazı zihinsel bozukluklarda rol oynadığı düşünülen dengesizliklerin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Uzun süreli ilaç tedavisi gören hastaların, ilacın etkinliğini ve olası yan etkilerini izlemek için psikiyatristleriyle periyodik olarak görüşmeleri gerekecektir.

Psikolojik Rahatsızlık İlaçları

 • Antidepresanlar – depresyon, panik bozukluğu, TSSB, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, sınırda kişilik bozukluğu ve yeme bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.
 • Antipsikotik ilaçlar – psikotik semptomları (sanrılar ve halüsinasyonlar), şizofreni, bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılır.
 • Sedatifler ve anksiyolitikler – anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılır.
  Hipnotikler – uykuyu tetiklemek ve korumak için kullanılır.
 • Duygudurum düzenleyicileri – bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılır.
 • Uyarıcılar – DEHB tedavisinde kullanılır.

Psikiyatristler genellikle ilaçları psikoterapi ile birlikte reçete ederler.

Bazen başka tedaviler de kullanılır. Beyne elektrik akımlarının uygulanmasını içeren tıbbi bir tedavi olan elektrokonvülsif tedavi (ECT), diğer tedavilere yanıt vermeyen şiddetli depresyonu tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Derin beyin stimülasyonu (DBS), vagus sinir stimülasyonu (VNS) ve transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS), bazı zihinsel bozuklukları tedavi etmek için kullanılan yeni tedavilerden birkaçıdır. Mevsimsel depresyonu tedavi etmek için ışık tedavisi kullanılır.

Psikiyatri Psikolog Farkı

Psikiyatri Eğitimi Nasıldır?

Bir psikiyatrist olmak için, bir kişi tıp fakültesini bitirmeli ve tıp uygulamak için devlet lisansı için yazılı bir sınav yapmalı ve daha sonra dört yıllık psikiyatri ikametini tamamlamalıdır. Uzmanlık eğitiminin ilk yılı tipik olarak çok çeşitli tıbbi hastalıkları olan hastalarla çalışan bir hastanedir. Eğitimdeki psikiyatrist daha sonra, çeşitli psikoterapi formları ve psikiyatrik ilaçların ve diğer tedavilerin kullanımı da dahil olmak üzere, akıl sağlığının tanı ve tedavisini öğrenmek için en az üç yıl daha geçirir. Eğitim, hasta, ayaktan ve acil servis ortamlarında yapılır.

Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, çoğu psikiyatrist, Amerikan Psikiyatri ve Nöroloji Kurulu tarafından “kurul sertifikalı” bir psikiyatrist olmak için gönüllü yazılı ve sözlü bir sınav alır. Her 10 yılda bir yeniden sertifikalandırılmalıdır.

Bazı psikiyatristler ayrıca dört yıllık genel psikiyatri eğitiminden sonra ek uzmanlık eğitimini tamamlarlar. Sertifikalı olabilirler:

 • Çocuk ve ergen psikiyatrisi
 • Geriyatrik psikiyatri
 • Adli (yasal) psikiyatri
 • Bağımlılık psikiyatrisi
 • Ağrı kesici ilaç
 • Psikosomatik (zihin ve beden) tıp
 • Uyku ilacı

Bir Psikiyatrist ve Psikolog Arasındaki Fark Nedir?

Bir psikiyatrist, psikiyatride özel eğitim almış bir tıp doktorudur (tamamlanmış tıp okulu ve dahası). Bir psikiyatrist psikoterapi yapabilir ve ilaçları ve diğer tıbbi tedavileri reçete edebilir.

Bir psikolog genellikle en yaygın olarak klinik psikolojide ileri bir dereceye sahiptir ve genellikle araştırma veya klinik uygulama konusunda kapsamlı bir eğitime sahiptir. Psikologlar zihinsel bozuklukları psikoterapi ile tedavi eder ve bazıları psikolojik test ve değerlendirmede uzmanlaşır.

Psikolog Kimdir? Psikiyatri Psikolog Farkı!

Halk arasında genellikle psikolog ile psikiyatrist karıştırılır. Her ikisi de insanın ruhi yönüyle ilgilendiği için psikiyatri psikolog farkı pek dikkate alınmaz. Psikolog, ruh bilimci olarak bilinir. Beden ve zihin üzerinde çalışmalar yapan psikologlar genellikle yaptıkları terapilerle daha fazla bilinirler. Psikolog; danışanın psikolojik rahatsızlıklarını çözmesine yardımcı olmak için bilimin teori, yöntem ve tekniklerini kullanan kişidir.

Aslında psikologlar verdikleri desteklerle danışanın problemlerini aşmalarına yardımcı olurlar. Kişi kullanamadığı fırsatların farkına varır. Daha önce hiç terapiye katılmamış olanlar psikolog ne sorar? Diye merak ederler. Psikolog sorduğu sorularla danışanın hayatına bakar ve değerlendirmeler yapar. Empati kurarak sorunlarını aşması konusunda danışanını bilgi ve yöntemleriyle destekler. Aslında psikoloğun vazifesi sadece soru sormak değildir. Sorduğu sorularla kişinin kendinde saklı olan kabiliyetlerini kullanarak cevaplar ve çözümler bulmasını sağlamaktır.

Psikiyatri Kimdir? Psikiyatri Psikolog Farkı!

Kelime olarak ruh hekimi anlamına gelen psikiyatr, duygu, davranış ve zihinsel yetilerde meydana gelen rahatsızlıklar üzerinde çalışan kişidir. Psikiyatri ne sorar? Sorusundan önce ne yaptığını bilmekte fayda vardır. Psikiyatrın ilgi alanı günlük hayatta ruh hastalığı akıl hastalığı olarak kullanılan beyin hastalıklarıdır. Beyindeki bazı rahatsızlıklar kendini kişinin hal, hareket, duygu ve davranış değişikliği olarak gösterir.

Psikiyatri Psikolog Farkı

Beyindeki sorundan kaynaklanan bu rahatsızlıkların tanısını koymak ve tedavisini yapmak psikiyatrın görevidir. İnsanların davranışlarını normal ve normal dışı davranışlar olarak sınıflandırarak davranışların biyopsikososyal açıklamasını yapmaya çalışırlar. Bilimsel verilere dayalı tedavi yöntemleri kullanılır. Hastalığın çeşidine ve hastanın durumuna göre farklı yöntemler uygulanarak tedavi yapılır.

Psikiyatri ile Psikolog Arasındaki Farklar

Psikolog ve psikiyatrın her biri kişinin ruh sağlığı ilgilendiğinden dolayı karıştırılmaktadır. İkisi arasındaki farklar;

 • Aldıkları eğitimin farklı olması; psikologlar üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümünden mezun olurlar. Mezuniyetle birlikte psikolog unvanını alırlar. Uzmanlık alanı belirlemek isteyenler yüksek lisans yaparlar. Yüksek lisans mezunu olanlar uzman psikolog olarak hizmet verirler. Psikiyatrlar ise tıp fakültesinden mezundurlar. TUS sınavıyla kazandıkları psikiyatri alanında eğitim alarak uzmanlıklarını elde ederler.
 • Tedavi yöntemleri; psikologlar ilaçla tedavi etmezler. Terapilerin büyük çoğunluğu konuşmalara dayalı tedavidir. Psikiyatrlar ise ilaç yazarlar ve ilaçla tedavi ederler.

Eğitim ve tedavi yöntemi bakımından psikiyatri psikolog farkı vardır. Psikologlar gerekli görmeleri durumunda hastasını psikiyatra yönlendirerek ilaç tedavisi almasını sağlar.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here