Psikiyatri Nedir, Psikiyatrik Bilgi ve Uygulamalar, Bilimsel Veri, Sohbet, Psikoterapi, Psikiyatri, Ruh Hekimliği, Psikiyatr, Ruh Hekimi
Psikiyatri Nedir, Psikiyatrik Bilgi ve Uygulamalar, Bilimsel Veri, Sohbet, Psikoterapi, Psikiyatri, Ruh Hekimliği, Psikiyatr, Ruh Hekimi

Psikiyatri Nedir ?

Psikiyatri nedir, psikiyatri; zihinsel bozukluklarda tedavi sağlayan tıbben uzmanlık alanıdır. Psikiyatristler, geçici veya kronik bir zihinsel sağlık probleminden etkilenen hastaları değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden doktorlardır.

"<yoastmark

Popüler inanışın aksine, psikiyatristler sadece “deli” olarak adlandırılan insanlara tedavi uygulamazlar. Bu bir yanlış algılama ve gerçeğin çarpıtılmasıdır, çünkü sanrılar veya halüsinasyonlardan rahatsız, muzdarip insanlar psikiyatrik hastaların sadece bir kısmını oluşturur. Aslında, birçok insan etkili bir şekilde tedavi edilebilecek ve hastanın tamamen iyileşmesine yol açabilecek sınırda veya geçici psikiyatrik sorunlara sahiptir. Şimdi psikiyatri nedir olarak açtığımız konuyu anlatmaya başlayalım.

Bir Psikiyatrist ne yapar?

Sorunun yeri beyindir. Buna rağmen, nörologlardan farklı olarak , psikiyatristler epilepsi, felçlerin sonuçları ilgilenmez. Veya beyin kanserleri gibi organik veya yapısal bozuklukları tedavi etmez. Bununla birlikte, bu bozukluklar, bazı hastalarda ayırıcı tanı koyma ve doğru tedaviyi uygulama becerisini gerektiren psikiyatrik semptomlara ve zihinsel değişikliğe neden olabilir.

"<yoastmark

Psikiyatristlerin temel psikolojiyi çok iyi anlamaları ve hastaya direkt olarak ilaçlı tedavi değil de olabildiğince ilaçlı tedaviyi en aza indirgemek konusunda psikoterapiyi çok iyi anlamalı gerekmektedir. Aslında, depresyon, anksiyete ve bazı fobiler gibi birçok psikiyatrik bozukluk psikoterapi ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bir psikiyatristin asıl amacı psikoterapiyle düzelmeyen zihinsel problemleri düzeltmektir. Yani depresyonda olan bir birey eğer psikoterapi almış ve bir ilerleme sağlamamış ise psikiyatrist bu durumda devreye girer ve ilaçlı tedavi konusunda ilerleme sağlamak adına tedavi yöntemi uygular.

 

Psikiyatri

Zihinsel bozukluk tedavisi alanında ilerlemiş  tıbbi bir uzmanlık dalıdır.  Psikiyatristler, geçici veya kronik bir zihinsel sağlık probleminden etkilenen hastaları değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden doktorlardır.

Psikiyatrist Nasıl Olmalıdır ?

Psikiyatristler, ruhsal bozukluklara şefkat ve sabırla en iyi tedaviyi ve bakımı sağlamaya adamış doktorlardır. Hastanın duygusal ve zihinsel sorunlarını anlamak ve tedavisi için en iyi eylem yolunu formüle etmek için mükemmel iletişim becerilerine ve yüksek derecede duygusal zekaya sahip olmalıdırlar. Çünkü bir uzman her ne kadar alanındaki bütün bilgilere bizzati hakim olsa da;  duygusal zekası gelişmemiş ise bazı kronik vakalarda bireyin durumunu dolayısıyla tedavisini tespit edemez. Bu durumu örneklendirmek adına “ Bir Psikiyatristin Gizli Defteri” kitabında bazı vakaların tedavisi tamamen psikiyatristin zekasına bağlı olarak çözülmüş olduğunu görmekteyiz.

 

Diğer tıp alanlarından farklı olarak, psikiyatride tedavi rejimi hastanın ilaca veya psikoterapiye verdiği cevaba bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Uygun psikolojik, duygusal ve sosyal destekle, şiddetli zihinsel semptomları olan birçok hasta, ruh sağlığı profesyonellerinin ilaç dozajlarını azaltmasına izin veren toplumu iyileştirebilir ve yeniden hayata bağlayabilir. Bazı durumlarda, yeni bir tedavi stratejisi ve belirli bir hasta için alternatif tedavilerin detaylandırılmasını gerektiren semptomların tekrarlaması meydana gelebilir.

Psikiyatristler Hangi Bozukluklara Bakar ?

"<yoastmark

Psikiyatristler, hafif ve geçici ile şiddetli ve kronik arasında değişen çok çeşitli zihinsel bozuklukları tedavi eder. Örneğin, yoğun üzüntü ve motivasyon eksikliği duygularını içeren zihinsel bir bozukluk olan depresyon, psikoterapi ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir ve her zaman ilaç gerektirmez.

 

Hafif depresyon geçici bir durum olabilir ve hastanın yaşamındaki duygusal travma ve trajik olayların bir sonucu olabilir. Psikiyatristler depresyonun erken belirtilerini tanımlayabilmeli ve köklerini bulabilmeli ve daha sonra hastayı tedavi etmek için psikoterapi teknikleri ve potansiyel antidepresanlar uygulayabilmelidir.

 

Anksiyete bozuklukları

Psikiyatristler tarafından ele alınan bir diğer yaygın zihinsel bozukluk kategorisidir. Belirli durumlarda ortaya çıkan ve hastanın kariyerini, sosyal yaşamını ve ruh halini büyük ölçüde etkileyen açıklanamayan korku, panik veya fobi içerirler. Depresyon ile birlikte, anksiyete bozuklukları hafif psikiyatrik-psikolojik rahatsızlıklar olarak kabul edilir, çünkü genellikle geçicidirler ve tedaviye iyi yanıt verirler, bu da sıklıkla tam iyileşme ile sonuçlanır.

 

Halüsinasyonlar ve sanrılardan muzdarip hastalarda şizofreni gibi daha ciddi psikiyatrik bozukluklar olabilir. Bu zihinsel bozukluk, her vakanın dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir ve genellikle ilaçla tedavi edilir. Şizofreni kronik bir zihinsel bozukluk olarak kabul edilir. Bazı hastalarda etkili iyileşme ve ilaç tedavisinin ortadan kaldırılması gibi vakalar da vardır. Dahası, sanrılardan muzdarip bazı hastalar psikoterapi, iş ve arkadaşlıklar yoluyla kademeli olarak topluma dönüşebilir. Düşük doz ilaçlarda normal ilaç olarak işlev görebilir veya hiç ilaç kullanamazlar. Nihai sonuçlar büyük ölçüde psikiyatrın bir hastanın zihinsel bozukluğu ile iyileşme ve baş etme potansiyelini tanıma ve kavrama yeteneğine bağlıdır.

Psikiyatri nedir sorusunun cevabını sizlere vermeye çalıştık. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Psikolojiye dair her şey .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here