Psikiyatri Nedir, Psikiyatri Psikolog Farkı, Psikolojik sorunların tedavisi nasıl olur, Anksiyete nedir, Doktor tavsiyeleri, psikolojik rahatsızlıklar
Psikiyatri Nedir, Psikiyatri Psikolog Farkı, Psikolojik sorunların tedavisi nasıl olur, Anksiyete nedir, Doktor tavsiyeleri, psikolojik rahatsızlıklar

Psikologlar ve psikiyatristler genellikle danışanın iyiliği için birlikte çalıştıklarından, iş tanımları çakışır.

Bununla birlikte, bir psikolog ve psikiyatrist arasında çok önemli farklılıklar vardır, en kritik olanı iki meslek içindeki tedavinin doğasıdır.

İki meslek arasındaki farkları öğrenin.

Psikiyatri, zihinsel, duygusal ve davranışsal bozuklukların tanı, tedavi ve önlenmesine odaklanan tıp dalıdır.

Bir psikiyatrist, madde kullanım bozuklukları da dahil olmak üzere ruh sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir tıp doktorudur (MD veya DO). Psikiyatristler, psikolojik sorunların hem zihinsel hem de fiziksel yönlerini değerlendirmeye hak kazanırlar.

İnsanlar birçok nedenden dolayı psikiyatrik yardım ister. Panik atak, korkutucu halüsinasyonlar, intihar düşünceleri veya “sesler” duymak gibi sorunlar ani olabilir. Ya da üzüntü, umutsuzluk veya endişe duyma hissi gibi daha uzun süreli olabilirler ya da hiç kalkmayan veya işleyen problemler, günlük yaşamın çarpık veya kontrol dışı hissetmesine neden olabilirler.

Hastaların Teşhisi

Doktor oldukları için, psikiyatristler, hastalarla yapılan tartışmalarla birlikte hastanın fiziksel ve zihinsel durumunun bir resmini sunmaya yardımcı olan bir dizi tıbbi laboratuvar ve psikolojik test sipariş edebilir veya yapabilirler. Eğitim ve klinik eğitimleri onları duygusal ve diğer tıbbi hastalıklar arasındaki karmaşık ilişkiyi ve genetik ve aile öyküsü ile olan ilişkilerini anlamak, tıbbi ve psikolojik verileri değerlendirmek, tanı koymak ve tedavi planları geliştirmek için hastalarla çalışmak için donatır.

İstanbul Psikolog, İstabulda'ki Terapistler, İstanbul Psikoloji çalışmaları, Psikoloji Nedir, Psikologların çalışma alanları, İyi bir psikolog
İstanbul Psikolog, İstabulda’ki Terapistler, İstanbul Psikoloji çalışmaları, Psikoloji Nedir, Psikologların çalışma alanları, İyi bir psikolog

Psikiyatristler Hangi Tedavileri Kullanır?

Psikiyatristler, her hastanın ihtiyacına bağlı olarak, çeşitli psikoterapi formları, ilaçlar, psikososyal müdahaleler ve diğer tedaviler (elektrokonvülsif tedavi veya EKT gibi) dahil olmak üzere çeşitli tedaviler kullanırlar. Psikiyatri nedir ne yapar cevabının başındayız.

Bazen konuşma terapisi olarak adlandırılan psikoterapi, bir terapist ve hasta arasındaki konuşma ilişkisini içeren bir tedavidir. Çok çeşitli zihinsel bozuklukları ve duygusal zorlukları tedavi etmek için kullanılabilir. Psikoterapinin amacı, hastanın daha iyi çalışabilmesi için devre dışı bırakma veya rahatsız edici semptomları ortadan kaldırmak veya kontrol etmektir. Sorunun boyutuna bağlı olarak, tedavi bir ya da iki hafta içinde sadece birkaç seans sürebilir ya da yıllar içinde birçok seans sürebilir. Psikoterapi bireysel olarak, çift olarak, bir ailenizle veya bir grup halinde yapılabilir. Psikiyatri nedir ne yapar.

Birçok psikoterapi formu vardır. Hastaların davranışları veya düşünce kalıplarını değiştirmelerine yardımcı olan psikoterapiler, hastaların geçmiş ilişkilerin ve deneyimlerin mevcut davranışlar üzerindeki etkisini keşfetmesine yardımcı olan psikoterapiler ve diğer problemleri belirli yollarla çözmeye yardımcı olacak şekilde uyarlanmış psikoterapiler vardır. Bilişsel davranış terapisi, problem çözmeye odaklanan hedefe yönelik bir terapidir. Psikanaliz, birkaç yıl boyunca sık seans gerektiren yoğun bir bireysel psikoterapi biçimidir.

Çoğu ilaç, yüksek tansiyon veya diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarla aynı şekilde psikiyatristler tarafından kullanılır. Kapsamlı değerlendirmeleri tamamladıktan sonra, psikiyatristler zihinsel bozuklukların tedavisine yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilirler. Psikiyatrik ilaçlar, beyin kimyasında bazı zihinsel bozukluklarda rol oynadığı düşünülen dengesizliklerin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Uzun süreli ilaç tedavisi gören hastaların, ilacın etkinliğini ve olası yan etkilerini izlemek için psikiyatristleriyle periyodik olarak görüşmeleri gerekecektir.

İlaçlar

 • Antidepresanlar – depresyon, panik bozukluğu, TSSB, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, sınırda kişilik bozukluğu ve yeme bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.
 • Antipsikotik ilaçlar – psikotik semptomları (sanrılar ve halüsinasyonlar), şizofreni, bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılır.
 • Sedatifler ve anksiyolitikler – anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılır.
  Hipnotikler – uykuyu tetiklemek ve korumak için kullanılır.
 • Duygudurum düzenleyicileri – bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılır.
 • Uyarıcılar – DEHB tedavisinde kullanılır.

Psikiyatristler genellikle ilaçları psikoterapi ile birlikte reçete ederler.

Bazen başka tedaviler de kullanılır. Beyne elektrik akımlarının uygulanmasını içeren tıbbi bir tedavi olan elektrokonvülsif tedavi (ECT), diğer tedavilere yanıt vermeyen şiddetli depresyonu tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Derin beyin stimülasyonu (DBS), vagus sinir stimülasyonu (VNS) ve transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS), bazı zihinsel bozuklukları tedavi etmek için kullanılan yeni tedavilerden birkaçıdır. Mevsimsel depresyonu tedavi etmek için ışık tedavisi kullanılır.

Psikiyatri Eğitimi

Bir psikiyatrist olmak için, bir kişi tıp fakültesini bitirmeli ve tıp uygulamak için devlet lisansı için yazılı bir sınav yapmalı ve daha sonra dört yıllık psikiyatri ikametini tamamlamalıdır. Uzmanlık eğitiminin ilk yılı tipik olarak çok çeşitli tıbbi hastalıkları olan hastalarla çalışan bir hastanedir. Eğitimdeki psikiyatrist daha sonra, çeşitli psikoterapi formları ve psikiyatrik ilaçların ve diğer tedavilerin kullanımı da dahil olmak üzere, akıl sağlığının tanı ve tedavisini öğrenmek için en az üç yıl daha geçirir. Eğitim, hasta, ayaktan ve acil servis ortamlarında yapılır.

Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, çoğu psikiyatrist, Amerikan Psikiyatri ve Nöroloji Kurulu tarafından “kurul sertifikalı” bir psikiyatrist olmak için gönüllü yazılı ve sözlü bir sınav alır. Her 10 yılda bir yeniden sertifikalandırılmalıdır.

Bazı psikiyatristler ayrıca dört yıllık genel psikiyatri eğitiminden sonra ek uzmanlık eğitimini tamamlarlar. Sertifikalı olabilirler:

 • Çocuk ve ergen psikiyatrisi
 • Geriyatrik psikiyatri
 • Adli (yasal) psikiyatri
 • Bağımlılık psikiyatrisi
 • Ağrı kesici ilaç
 • Psikosomatik (zihin ve beden) tıp
 • Uyku ilacı

Bir Psikiyatrist ve Psikolog Arasındaki Fark Nedir?

Bir psikiyatrist, psikiyatride özel eğitim almış bir tıp doktorudur (tamamlanmış tıp okulu ve dahası). Bir psikiyatrist psikoterapi yapabilir ve ilaçları ve diğer tıbbi tedavileri reçete edebilir.

Bir psikolog genellikle en yaygın olarak klinik psikolojide ileri bir dereceye sahiptir ve genellikle araştırma veya klinik uygulama konusunda kapsamlı bir eğitime sahiptir. Psikologlar zihinsel bozuklukları psikoterapi ile tedavi eder ve bazıları psikolojik test ve değerlendirmede uzmanlaşır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here