Psikolog Psikiyatrist

Psikolog Psikiyatrist Kimdir?

Hep bir korku içinde yaşamak, devamlı uyumayı istemek, her an kötü bir şey olacağı hissiyle yaşamak, kendine veya başka birine zarar verme düşüncesinin bulunması… Bunlar veya benzeri düşünceleri, fikirleri ve hisleri yaşamak sizce normal mi? Normal olmadığının farkında olan bilinçli bireyler destek almak ve tedavi olmak isterler. Ama psikolog psikiyatri arasında kalıp hangisine gitmeleri gerektiğinde kararsız kalırlar.

Psikiyatristler, ruh ve sinir hastalıklarıyla ilgilenirler. Kişide görülen sorunları teşhis etme, tedavi etme ve önleme konusuyla psikiyatristler ilgilenmektedir. Psikiyatristler alanlarına girmesinden dolayı psikoloji ile yakından alakadırlar. Psikiyatristlerin büyük bir kısmı psikoterapi eğitimi alırlar. Bundan dolayı bazı hekimler psikolog psikiyatrist olarak unvanlandırılar. Bundan dolayı en iyi psikolog önerileri arasında psikiyatristleri de görmeniz mümkündür.

Psikolog Psikiyatrist

Önerilen Psikolog Psikiyatristler

Psikolojik sorunlar yaşayanlar uzmana veya doktora gitmeye karar vermeden evvel psikolog faydalı mı diye sormaktadır. Soruya verilecek cevap tabi ki evet faydalı olacaktır. Nasıl ki bedenimizde rahatsızlık olduğunda tedavi için doktora gidiyoruz aynı şekilde düşünmek gerekir. Ruhumuzdaki rahatsızlığın durumuna göre de ya psikoloğa veya psikiyatriste gidip tedavi ettirmeliyiz. Faydayı görebilmek adına doğru kişiyi bulmak gerekir.

Psikologlar; üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümünden mezundurlar. Uzman psikologlar ise lisans eğitimi üzerine uzmanlaşmak istedikleri alanda yüksek lisans eğitimini tamamlamışlardır. Psikolog ile danışan arasında uyumun olması tedavi adına çok önemlidir. İstanbul psikolog bakımından çok zengin bir kenttir. İstanbul’da alanında çok iyi psikologlardan randevu alıp tedavi olma imkanı bulunmaktadır.

Psikolog Psikiyatrist Kimdir Ne Yapar?

Psikolog ile psikiyatristi karıştıranlar oldukça fazladır. Psikiyatristler;

  • Üniversitelerin tıp fakültelerinden mezundurlar.
  • TUS sınavında kazandıkları psikiyatri alanında eğitim alıp 4 veya 5 yıl çalışırlar.

Genellikle pratik olarak aldıkları eğitimlerinin neticesinde psikiyatrist olarak hastalarına tanı koyma ve tedavi etme konusunda yardımcı olurlar. Psikiyatristler ilaçla tedavi üzerine eğitim alırlar. Bundan dolayı anksiyete, psikotik bozukluklar, duygu durum bozuklukları gibi hastalıkları teşhis ederek hastalarını ilaçla tedavi ederler. Psikologların ilaç yazma yetkisi yoktur sadece terapi yapabilirler.  Fakat bazı doktorlar psikoterapi eğitimleri de almaktadır. Psikoterapi almış olan hekimler psikolog psikiyatrist olarak hizmet verirler. Sağlıklı ve kaliteli bir hayat için gerektiğinde psikolog veya psikiyatriste gitmekte geç kalınmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here