Psikolojik Rahatsızlık Testi

Psikolojik Rahatsızlık Testi Nedir?

Kaygı bozukluğunuz mu var? Kendinizi tükenmiş gibi mi hissediyorsunuz? Şayet bu veya benzeri rahatsız edici durumları kendinizde fark ediyorsanız bir psikoloğa başvurmalısınız. Psikolog, psikolojik rahatsızlık testi yaparak sıkıntının olup olmadığını varsa ne ölçüde olduğunu tespit eder. Testler, uzmanlar tarafından uygulana ve ölçülmek istenen durumu belirlemek için özel olarak hazırlanmıştır. Ölçüm araçları olarak hazırlanan testler uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir.  Danışanların durumuna uygun olarak uygulan çok sayıda test vardır. İşte bunlardan bazıları şunlardır;

  • Beck Depresyon Testi
  • Maudsley Obsesif Kompulsif Testi
  • Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği Testi
  • Korona Virüs Korkusu Testi

Psikolojik Rahatsızlık Testi; Beck Depresyon Testi

Günümüzde birçok kişiden depresyonda olduğunu duymaktayız. Eski ve en yeni psikolojik testeler kullanılarak hastanın gerçekten depresyonda olup olmadığını ve depresyon belirtisinin şiddetini değerlendirmek mümkündür. Beck Depresyon Testi ile depresyon belirtisinin şiddeti belirlenmektedir. 21 sorudan oluşmaktadır. Test sonucu kesin bir tanı değildir. Fakat farkındalığı artırmaktadır.

Psikolojik Rahatsızlık Testi

Maudsley Obsesif Kompulsif Testi (Takıntı hastalığı)

Psikolog gerekli gördüğü zaman ruhsal bozukluk testi yaparak danışanı hakkında bilgi edinmeye çalışır. Bazen kişiler kendileri de bu testleri yapabilirler. Takıntıları olduğunu düşünen bir birey Maudsley Obsesif Kompulsif Testi yaparak kendini ölçebilir. Takıntı hastalığı olarak da bilinen Maudsley Obsesif Kompulsif, yenilenen düşüncelere tekrarlanan fiiller ve yenilenen düşünceleri içermektedir. Ellerinin kirli olduğunu düşünerek devamlı yıkamak takıntıya bir örnektir. 160

Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği Testi

Sosyal fobi yaşayan insanlar vardır. Korkuyla karışık bir çekinme halidir. Bu rahatsızlığı geçiren kişilerde terleme, titreme, çarpıntı ve kızarma gibi bazı belirtiler görülür. Sosyal fobi yaşayan kişiler başkalarının kendiyle dalga geçeceğini ve rezil olacağını düşündüğünden kendini sosyal hayattan çeker. Birey bedeninin verdiği tepkiler ve duygularının arasında ciddi bir sıkıntı yaşar.Sosyal fobinin tedavisinde psikoterapi çok önemli bir yere sahiptir. Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği Testi veya daha farklı Kişilik bozukluğu testi yapanlar içinde bulundukları durumun farkına varırlar. Böylece tedaviye daha kolay ikna olurlar.

Korona Virüs Korkusu Testi

2020 yılının başlangıcında dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan bir salgın var. Covid 19 salgını bir pandemi ve bütün dünya insanlığı bu pandemi ile başa çıkmaya çalışmaktadır. Salgın milyonlarca insanın ölümüne neden olduğundan dolayı insanların psikolojilerinde çok büyük etkiye sahiptir. Salgından korunmak için sosyal izolasyon sağlanmalı ve evde kalınmalıdır. Bu durumda psikolojik olarak yıpranan insan sayısı ise oldukça fazladır.       Pandemi sayesinde psikolojik rahatsızlık testi çeşitleri arasına yeni bir test daha eklenmiş oldu o da; Koronavirüs Korkusu Testi. Test ile farkındalığı artırmak mümkün olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here