Psikoterapi

Psikoterapi aynı zamanda “konuşma terapisi” veya sadece  terapi olarak da adlandırılır.

Birey ve eğitimli psikolog  uzmanı arasındaki iletişim ve ilişki faktörleriyle psikolojik sorunların tedavi edildiği bir süreçtir. Modern psikoterapi zaman sınırlı, odaklıdır ve genellikle bir seans haftada bir kez olmak üzere 45-50 dakikalık süreçte gerçekleşir.

Psikoterapi  olarak kabul edilen prosedürlerin çeşitliliği göz önüne alındığında, kelimenin tam tanımını yapmak olası değildir. Farklı bileşenlerde yapılan vurgu, çeşitli psikoterapi okulları arasındaki farklılıkları belirlemektedir. Psikoterapilerin çoğu terapist ve birey arasındaki iletişime dayanır, ve aynı zamanda sorunlarınız hakkında konuşmaktan çok daha fazlasıdır. Aile veya arkadaşlar daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir veya değişim için iyi önerilerde bulunabilir ancak bu etkileşimin adına psikoterapi diyemeyiz. Örnek verecek olursak sizlerin gündelik hayatınızda yaşadığınız bir sorunun çevrenizdeki bireylerle konuşmanız olağandır fakat geçmişinizde yaşamış olduğunuz sizin için son derece

hassas bir olayı çevreniz ile paylaşma olanağınız hem düşüktür hem de karşınızdaki bireyin size vereceği yanlış bir tepki sizi bu konuda daha büyük problemlere itebilir. Bu sizin psikolojik rahatsızlığınız ile alakalı

Psikoterapi hakkında bilgi sağlamak
Psikoterapinin ne şekillerde olacağı ve sınırları hakkında bilgi aktarımı.

dır. En sık görülen psikolojik rahatsızlıklar sayfamıza göz atabilirsiniz.  Psikoterapi, terapist ile terapötik ilkelere, yapıya ve tekniğe dayanan profesyonel ilişkidir. Diğer ilişkilerden bir çok seçenek şeklinde farklıdır.

 

Psikoterapi İlişkisinin Doğası

Bir psikoterapist ve bir danışan arasındaki ilişki kesinlikle profesyoneldir. Yani, ilişki yalnızca ve yalnızca hastaya yardım amacıyla bulunmalıdır. Terapist danışan için oradadır.

Sizlerle önemli bir noktaya değinecek olursak, Terapötik ilişki diğer tüm ilişkilerden farklıdır. Terapistlere, bilgilerinizin başkalarına söylenmesi konusunda hiçbir şekilde endişe duymamalısınız ya da aile ilişkileri daha önce kimseye söylemediğiniz bir durumu anlatabilirsiniz. Çünkü mesleki etik ahlakı olan bir psikoterapi terapinin yapıldığı yerde kalır, asla farklı kişilere söylenmez. Saldırgan arkadaşlar veya komşular hakkında endişelenmenize gerek kalmadan terapistlere karşı dürüst olabilirsiniz. Bir terapist olayın ya da durumların nasıl gerçekleştiğini sorduğunda , gerçekten bilmek istediği ve size yararlı olabilmesi adına sorması gereken bütün soruları sormak zorundadır. Bu, soruları soran terapistinizin sizden “Tamam” demesini beklediği, yani nasıl yaptığını söyleyebileceği gündelik veya sosyal konuşmalardan farklılık gösterir.

Terapistler danışanları  kendileri hakkında çok az şey sunarlar. Bu, terapistlerin, bu durumun yapılma sebebi danışanların kendini rahat hissedebileceği bir ortamda hissetmesi ve kendini değiştirmemesini sağlar. İlişkinin terapötik ortamın dışına çıkılmaması, psikoterapi olarak kabul edilmez ve genellikle danışanlarınıza zararlıdır.

Psikoterapi İletişiminin Doğası

Terapistler ne söylediğinizi- kelimelerinizi, nasıl söylediğinizi ve hangilerini kullanmadığınızı anlamak için eğitilir. İyi bir terapist Konuşmanızı tam olarak anlamak için beden diline ve ses tonuna dikkat etmelidir.

Daha önce yaşadığı psikolojik rahatsızlıklarda size benzerlik gösteren danışanlar aldığında sizin probleminizi daha iyi kavrayabilirler. Çeşitli psikiyatrik- psikolojik rahatsızlıkların semptomlarını ve günlük yaşamda çektiğiniz sorunları bilir ve durumunuzun etkileri ve kötü yönlerini hızlı bir şekilde kavrarlar. Hangi soruları soracağınızı önceden tahmin ederler ve daha önce hiç karşılaşmadığınız soruları sorabilirler. Yukarıda belirttiğimiz gibi, hasta ile terapist arasındaki iletişim eşit değildir. Terapistler, medya veya siyaset gibi çeşitli konularda görüşlerini veya duruşlarını nadiren açıklayacaklardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here