osyal Fobi Testi Nedir?

Sosyal Fobi Testi Nedir?

Bireyin sosyal ilişkilerinde kendini değersiz hissetme ve küçük görme olarak ortaya çıkan sosyal fobi hayatı olumsuz etkileyen bir sorundur. Kişinin iş hayatı ve özel hayatında yaşadığı bu kaygı verici durum yaşam kalitesini düşürmektedir. İş hayatında ortaya çıkan sosyal fobinin özel hayata yansıması kişinin kaygı içinde yaşamasına neden olmaktadır. Bu sorununun farkına varan kişi bu konu ile ilgili profesyonel bir destek alıp sosyal fobisini yenebilir. Hayatındaki sosyal ilişkilerinde kaygı yaşayan ve bunun kendisini kötü etkilediğinin düşünen kişi sosyal fobi testi yaptırarak sosyal fobisi var mı öğrenebilir.

Sosyal Fobi Testi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Fiziksel ve psikolojik olarak sosyal ortama girdiğinde sorun yaşayan kişilere sosyal fobi testinin uygulanması gereklidir. Sosyal ortama girdiğinde terleme, titreme, ağız kuruluğu, mide ve bağırsak sorunları gibi fiziksel sorunlar yaşayan kişilerde sosyal fobi olma ihtimali yüksektir. Psikolojik olarak da kaygı, endişe, küçük düşürülme korkusu, değersiz hissetme gibi duygular yaşanıyorsa sosyal fobi testinin uygulanması doğru olur. Sosyal fobi testinin uygulanması doğru bir sosyal fobi tedavisi için önemlidir.

osyal Fobi Testi Nedir?

Sosyal Fobi Testinin Uygulama Aşamaları

Sosyal fobi eğer tedavi edilmediği takdirde kişinin hayatını zorlayıcı hale gelmektedir. Günlük hayata sosyal fobinin yansıması mağazada bir ürünün fiyatının soramamak haline gelmekte ve kişiyi olumsuz etkilemektedir. Sosyal fobisi olan bir kişinin tedavisi için izlenecek adımlar şöyledir;

  • Kişinin sosyal fobi ile ilgili olarak psikiyatrist ile ya da hastanelerin psikiyatri poliklinikleri ile görüşmeleri gerekmektedir.
  • Kaygı ve endişe dolu bir yaşamdan kurtulmak için sosyal fobisi olan kişinin sosyal fobi düzeyinin saptanması gereklidir. Sosyal fobi düzeyinin saptanması için bir test uygulanır ve bu konuda en sık kullanılan test Liebowitz Sosyal Fobi Testi olmaktadır.
  • Liebıwitz Sosyal fobi Testinde 24 soru bulunmaktadır ve sosyal fobisi olan kişi bu soruları cevaplarken içinden geldiği gibi cevaplamalıdır. Sorulara gerçekçi cevapların verilmesi test sonucunun doğru olması ve sosyal fobi yenme konusunda atılacak en önemli adımdır.
  • Sosyal fobi testi sonucuna göre kişinin sosyal fobi düzeyi belirlenir ve ilaç tedavisi ya da psikoterapi yöntemi ile tedaviye başlanır.
  • Psikoterapi yöntemiyle sosyal fobisini yenmek isteyen kişiye sosyal hayatta kendini güvende ve değerli hissetmesi için terapi seansları yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here