yeme bozukluğu
yeme bozukluğu nedir

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Yeme bozuklukları, düzensiz beslenme alışkanlıkları ve vücut ağırlığı veya şekliyle ilgili ciddi sıkıntı veya endişe ile karakterize edilen hastalıkları tanımlar. Yeme bozuklukları, bireyin refahına zarar verebilecek yetersiz veya aşırı gıda alımını içerebilir. Yeme bozukluklarının en yaygın biçimleri Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervosa. Bu biçimler aşırı Yeme Bozukluğu olup hem kadınları hem de erkekleri etkiler.

Bozulmuş yeme sorunları yaşamın herhangi bir aşamasında gelişebilir, ancak tipik olarak genç yaşlarda veya genç yetişkinlikte ortaya çıkar. Tıbbi bir hastalık olarak sınıflandırılan uygun tedavi, belirli yeme bozukluğu türlerinin çoğu için oldukça etkili olabilir.

Bu koşullar tedavi edilebilir olsa da, belirtiler ve sonuçlar ele alınmazsa zararlı ve ölümcül olabilir. Yeme bozuklukları genellikle anksiyete bozuklukları, madde kötüye kullanımı veya depresyon gibi diğer durumlarla birlikte bulunur.

yeme bozukluğu
yeme bozuklukları

Yeme Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

Yeme bozukluğunun en yaygın üç tipi şu şekildedir :

 • Anoreksiya Nervoza – Anoreksiya nervozadan muzdarip erkek veya kadın, tipik olarak kilo alma takıntılı bir korkuya, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumayı reddetmeye ve gerçekçi olmayan bir vücut imajı algısına sahip olacaktır. Anoreksiya nervoza olan birçok insan,tükettikleri yiyecek miktarını şiddetle sınırlar ve açıkça zayıf olduklarında bile kendilerini aşırı kilo olarak görür. Anoreksiya, beyin hasarı, çoklu organ yetmezliği, kemik kaybı, kalp zorlukları ve kısırlık gibi zararlı sağlık etkilerine sahip olabilir. Ölüm riski, bu hastalığı olan kişilerde en yüksektir.
 • Bulimia Nervosa – Bu yeme bozukluğu, tekrarlanan aşırı yemek yeme ve ardından aşırı kusmayı telafi eden davranışlar, zorla kusma, aşırı egzersiz veya müshil yada diüretiklerin aşırı kullanımı ile karakterizedir. Bulimia’dan muzdarip erkekler ve kadınlar kilo alımından korkabilir ve vücut boyutlarından ve şekillerinden çok mutsuz hissedebilirler. Aşırı yeme ve temizleme döngüsü tipik olarak gizli yapılır, utanç, suçluluk ve kontrol eksikliği hissi yaratır. Bulimia , gastrointestinal problemler, şiddetli dehidrasyon ve elektrolit dengesizliğinden kaynaklanan kalp rahatsızlıkları gibi yaralayıcı etkilere sahip olabilir.
 • Aşırı Yeme Bozukluğu – Aşırı Yeme Bozukluğu çeken bireyler genellikle yemek yeme kontrolünü kaybeder. Bununla birlikte, bulimia nervozadan farklı olarak, aşırı yeme olaylarını, temizleme, oruç tutma veya aşırı egzersiz gibi telafi edici davranışlar izlemez. Bu nedenle, Muzdarip birçok insan obez olabilir ve kardiyovasküler hastalık gibi diğer durumları geliştirme riski artabilir. Bu bozuklukla mücadele eden erkekler ve kadınlar, aşırı yeme ile ilgili yoğun yeme , yeme bozukluğunun ilerlemesini etkileyebilecek suçluluk, sıkıntı ve utanç duyguları yaşayabilirler.

Yeme Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Bir yeme bozukluğundan muzdarip bir erkek veya kadın, bazıları:

 • Tehlikeli derecede zayıf olmasına rağmen kronik diyet
 • Sabit ağırlık dalgalanmaları
 • Gıdaların kalori ve yağ içeriği ile takıntı
 • Yiyecekleri küçük parçalara ayırmak, tek başına yemek yemek ve / veya yiyecekleri gizlemek gibi ritüel yemek alışkanlıklarına katılmak
 • Yiyecek, yemek tarifleri veya yemek pişirme ile sürekli fiksasyon; Birey başkaları için karmaşık yemekler pişirebilir ancak katılmaktan kaçınabilir
 • Depresyon veya uyuşuk dönem
 • Sosyal işlevlerden, aileden ve arkadaşlardan kaçınma.
 • İzole ve geri çekilebilir
 • Aşırı yeme ve oruç dönemleri arasında geçiş yapma
yeme bozuklukları

Yeme Bozukluğunun Tedavisi Nasıldır?

Bu koşulların ciddiyeti ve karmaşıklığı nedeniyle, yeme bozuklukları konusunda uzmanlaşmış kapsamlı ve profesyonel bir tedavi ekibi genellikle iyileşme ve iyileşme sağlamada temeldir.

Tedavi planları, bir erkeğin veya kadının sağlığının ve refahının restorasyonunda karşılaşabileceği birçok endişeyi ele almak için kullanılır ve genellikle bireysel ihtiyaçları karşılamak için uyarlanır.

Bir ED tedavisi genellikle aşağıdakilerden bir veya daha fazlasından oluşur ve tam bakım için tıp doktorları, beslenme uzmanları ve terapistler ile ele alınır:

 • Tıbbi bakım ve izleme-yeme bozukluklarının tedavisinde en büyük endişe yeme bozukluğu yeme sonucu olabilecek herhangi bir sağlık sorunları ele alıyor .
 • Beslenme: Bu, kilo restorasyonu ve stabilizasyonu, normal yeme rehberliği ve kişiselleştirilmiş bir yemek planının entegrasyonunu içerecektir.
 • Terapi: Birey, aile veya grup gibi farklı psikoterapi formları yeme bozukluklarının altında yatan nedenlerin ele alınmasında yardımcı olabilir. Terapi temel bir tedavi parçasıdır çünkü iyileşmede bir kişiye travmatik yaşam olaylarını ele alma ve iyileşme ve duyguları ifade etme, sağlıklı ilişkileri iletişim kurma ve sürdürme için daha sağlıklı başa çıkma becerilerini ve yöntemlerini öğrenme fırsatı verir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar, bir yeme bozukluğu ile ortaya çıkabilecek ruh hali veya anksiyete belirtilerinin giderilmesinde veya aşırı yeme ve temizleme davranışlarının azaltılmasında etkili olabilir.

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozukluğu Nedir?

Depresyondayım çikolata yemeliyim, çok üzgünüm boğazımdan bir lokma bile geçmez, çok mutluyum hadi yemek ısmarlayayım… Birçoğumuz bu veya benzer ifadeleri sarf etmişizdir. Çünkü insanın beslenmesini yaşadığı stres, üzüntü, sevinç son derecede etkilemektedir. İnsanların yaşadığı olaylara karşı verdikleri hep aynı olmaz. Stres birini yemeye iterken bazılarını yemekten uzaklaştırır. Böylece yeme bozukluğu sorunları ortaya çıkar. Birkaç defa böyle bir durum yaşayan herkeste yeme bozukluğu var demek asla doğru değildir. Bilinmesi gereken yeme bozukluğunun derecesi, tehlike boyutudur.

Tehlike boyutuna gelen bozuklukların acilen tedavi edilmesi gerekir. Yeme bozukluğu şu şekilde tarif edilebilir; kilo takıntısı, kilo almaktan aşırı kaygı duyma, çok fazla yemek yeme veya çok az yeme gibi sağlıksız yemek yeme durumlarını barındıran hastalıktır. Çeşitli yeme bozukluğu hastalığı vardır. Bunlar;

 • BingeEatingDisorder (Aşırı Yeme Bozukluğu)
 • Anorexia (Anoreksiya)
 • Bigoreksiya
 • Bulimia

Yeme Bozukluğu; Binge Eating Disorder 

Kısa zamanda normal porsiyonlardan çok daha fazlasını yemeye aşırı yeme bozukluğu yani Binge Eating Disorder adı verilir. Ruhsal yeme bozukluğu arasında yer alan bu rahatsızlıkta yemek yedikten sonra oluşan sıkıntı durumu vardır. Yemeden kaynaklanan sıkıntı tekrar eder. Yaşanan çok fazla yeme ve oluşan sıkıntının hastalık olarak nitelendirilmesi için 6 ay içinde haftada en az 2 kere tekrarlanması gerekir. Tedavi edilebilmesi için öncelikle doğru teşhisin konulması gerekir. Zamanla aşırı yeme hastalığına anksiyete, bipolar ve depresif bozukluklar da eşlik edebilir.

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozukluğu; Anorexia (Anoreksiya)

Anoreksiya, gazetelerin yeme bozukluğu bulmaca sorularında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Anoreksiya olanlar kilo almaktan son derece korkarlar. Kiloya karşı korku geliştirirler. Bu da onları ölümcül dereceye kadar zayıflamalarına neden olur. Daha çok kadınlarda ve kız çocuklarında görülürken erkeklerde de görülebilmektedir. Yaşanılan travmatik bir olay, yaşamdaki köklü bir değişiklik veya mükemmel olma düşüncesi anoreksiya oluşmasında etkilidir. 242

Yeme Bozukluğu; Bigoreksiya

Kas geliştirme bazı insanlarda takıntı haline gelmiştir. Vücutlarını daha fazla zorladıkça daha fazla kasa sahip olacağını düşünenlerde görülen rahatsızlık Bigoreksiya’dır. Yeme bozukluğu belirtileri çeşidine göre farklılık gösterir. Bigoreksiya olanlar normal insanların 40 dakika ayırdıkları vücut geliştirme eylemine 5 saatlerini ayırırlar. Protein ağırlıklı beslenip protein tozları tüketirler. Tek yönlü beslendiklerinden dolayı sağlıklarını olumsuz yönde etkiler.

Yeme Bozukluğu; Bulimia

Çok hızlı yemek yiyip yediğini çıkaran kişiler görmüş olabilirsiniz. Hızlı yeme ve yediğini çıkarma eylemini haftada veya günde birkaç kez yapanlar Bulimia hastalığına sahiptirler. Yeme bozukluğu çeşitlerinden olan Bulimia’nın tedavisi zor değildir. Psikolog desteği ve diyetle kolayca tedavi edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here